Półkolonie – pomysł na wakacje

W ostatnich latach coraz więcej rodziców zapisuje swoje dzieci na półkolonie. W ten sposób zapewniają oni maluchowi odpowiednią opiekę w czasie wolnym od nauki szkolnej. Co należy wiedzieć na ten temat?

Na czym to polega?

Półkolonie dla dzieci, jak wskazuje nazwa, to sposób spędzenia wakacji podobny do kolonii, z tą jednak różnicą, że całość nie wymaga dalszego wyjazdu i dwutygodniowej rozłąki z rodzicami. Dziecko każdego dnia wraca na wieczór do swojego domu i nocuje w nim, by rano znów stawić się w miejscu, w którym organizowane są półkolonie.

Przez cały czas maluch przebywa z grupą rówieśników, a opiekę nad nimi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Ponadto dzieci nie nudzą się – od rana do wieczora mają zapewniane różnorodne atrakcje, zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem zajęć. Mogą to być wyjścia na basen, do muzeum, kina, lasu, ZOO czy parku rozrywki. Oczywiście dzieci otrzymują także posiłki, zatem rodzic nie musi się martwić zupełnie o nic.

Organizacja i koszt

Organizatorów półkolonii dla dzieci jest dziś sporo. Oferowaniem wakacji w mieście zajmują się niektóre szkoły, przedszkola, domy kultury lub zakłady pracy. Coraz częściej są to także osoby lub firmy prywatne, które prowadzą tego rodzaju działalność gospodarczą w celu zarobkowym.

Wielu rodziców pyta o cenę półkolonii dla dzieci. Tu koszt bywa różny – zwykle wynosi on od ok. 300 do 700 złotych za tydzień. Wliczone jest w to oczywiście wyżywienie i wszelkie atrakcje. W przypadku zapisania większej ilości dzieci, np. rodzeństwa, można czasem otrzymać rabat. Warto zorientować się również, czy półkolonie organizowane przez placówki publiczne nie dają szansy na dofinansowanie z gminy.

Jakie półkolonie wybrać?

Tu sprawa bywa czasem problematyczna ze względu na ilość ofert. Oczywiście głównym kryterium wyboru musi być sprawdzony organizator. Warto zatem skontrolować, czy posiada on uprawnienia do tego, by tworzyć półkolonie dla dzieci. Dobrze również przejrzeć opinie na ten temat, np. od innych rodziców czy dzieci, które wcześniej brały już udział w takim przedsięwzięciu organizowanym przez dokładnie tę samą firmę czy instytucję.

Wybierając półkolonie na pewno należy przyjrzeć się, co oferują organizatorzy i jak wygląda plan zajęć. Warto też porozmawiać z dzieckiem. Często kilkulatek ma określone preferencje związane np. z hobby czy formą spędzania czasu. Można wówczas poszukać odpowiedniego wariantu, np. półkolonii sportowych, plastycznych, językowych czy tanecznych.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here