Łosoś jest dużą rybą drapieżną, która żyje w dwóch środowiskach – słonych i słodkich wodach. Jako ryba wędrowna musi pokonać wiele trudności, by złożyć ikrę w tarliskach piaszczysto żwirowych. Jak przebiega wędrówka łososia?
Jedne z najbardziej zdeterminowanych ryb na świecie
Łososie żyją w morzach, ale najlepszym środowiskiem do rozwoju ich ikry jest słodka i dobrze natleniona woda górskich potoków. Dorosłe osobniki płyną w górę rzeki, czyli w kierunku swojego miejsca urodzenia w celu rozmnożenia. Co ciekawe, podczas wędrówki nie spożywają pokarmu, muszą pokonywać progi rzeczne i nierzadko przeskakiwać liczne wodospady. Przemieszczając się w górę rzeki przepływają nawet do 2 tys. kilometrów! Gdy osiągną swój cel wędrówki, składają ikrę w zagłębieniu żwirowego podłoża, które tworzą za pomocą ogona. Zasypując ikrę żwirem łosoś może utworzyć nawet 30-centymetrowy kopiec. Młode łososie wylęgają się od marca do kwietnia i pozostają w rzekach od 2 do 3 lat żywiąc się larwami owadów. Po tym czasie wyruszają na wody słonowodne, osiągając wagę nawet 24 kg!
Czym kierują się łososie w trakcie wędrówki?
Dorosłe łososie odbywają niezwykle trudną migrację z wód słonowodnych w górę rzeki. Swoją wędrówkę zaczynają latem, by dotrzeć do celu między listopadem a lutym. Ze względu na ich ogromną liczbę można zauważyć, że są bardzo ściśnięte i sprawiają wrażenie jakby stanowiły jedną całość. Wędrówki łososi są bardzo ciekawym przedmiotem badań naukowców. Prawdopodobnie w dotarciu do celu pomaga im umiejętność zapamiętania pola magnetycznego oraz charakterystyczne właściwości chemiczne wody z ojczystego potoku. Właściwy kierunek obierają również na podstawie przemieszczania się słońca.
Łosoś norweski MOWI – o łososiach wiemy wszystko!
Bez wątpienia łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb na świecie – o ile ma zapewnione dobre warunki bytowe. Ogromne znaczenie ma wysokiej jakości karma obfitująca w składniki pochodzenia oceanicznego. Bezpieczne i sprzyjające warunki do rozwoju ma szczególnie łosoś norweski MOWI. A wszystko dzięki znajomości naturalnych zwyczajów żywieniowych dzikich łososi.