Czy Twoje dziecko znalazło się w kryzysie emocjonalnym

Dzieci, podobnie jak osoby dorosłe, często cierpią na różnego rodzaju kryzysy emocjonalne. Nikt tak dobrze jak rodzic nie zdaje sobie przy tym sprawy, że z jego pociechą dzieje się coś złego. Być może właśnie znalazłeś się w takiej sytuacji i zastanawiasz się, co najlepiej będzie zrobić. My mamy dla ciebie jasną propozycję. Umów swoje dziecko do psychologa online. Zobacz, dlaczego warto i jakie to skuteczne rozwiązanie w kryzysie.

Problemy dzieci widziane przez dorosłych

Martwienie się o stan syna lub córki, kiedy dostrzegamy jego/jej problemy, jest sytuacją zupełnie naturalną, podobnie jak poszukiwanie rozwiązań. Warto przy tym zauważyć, że często w rozpoznawaniu dziecięcych dolegliwości natury emocjonalnej pomocne będą zmiany w zachowaniu dziecka. Może jest bardziej smutne niż kiedyś, ciche i wycofane, choć było radosne? Może przestało nawiązywać kontakty z rówieśnikami i starszymi od siebie osobami? Może wykazuje wyraźną fobię szkolną? A może stało się agresywne i spięte? Niezależnie od tego, co się dzieje, każdy z odmiennych stanów zasługuje na konsultację, aby sprawdzić, co dokładnie oznacza.

Musisz przy tym wiedzieć, że nie każde dziecko chce rozmawiać z rodzicami o swoich problemach – i nie ze wszystkimi nieznajomymi. Dlatego warto przygotować i siebie, i swoją pociechę na rozmowę z profesjonalistą.

Psycholog dziecięcy. W czym może pomóc?

Zadaniem psychologa dziecięcego jest przede wszystkim rozpoznanie przyczyny zmiany zachowania dziecka, zwłaszcza wtedy, kiedy sam rodzic nie jest w stanie odgadnąć, co się stało. Specjalista posiada odpowiednie narzędzia i zna techniki, które zachęcą malucha do współpracy, a co za tym idzie, skłonią go do udzielania odpowiedzi na pytanie, co stało się w jego życiu.

Jednocześnie należy wiedzieć, że działania psychologa są ukierunkowane na rozwiązywanie bieżących problemów. Jego zadaniem jest doradztwo psychologiczne, prowadzenie konsultacji i krótkich – kilkuspotkaniowych – sesji, w ramach których przeprowadzane są badania, podejmowane dalsze decyzje albo udzielane wsparcie kryzysowe. Jeśli jednak psycholog dziecięcy uzna, że dziecko wymaga leczenia farmakologicznego i psychoterapii, może skierować do dalszych specjalistów.

Jak przygotować dziecko na spotkanie?

Zacznijmy od tego, że doskonałym wyborem będzie zorganizowanie spotkania z psychologiem online. Dzięki temu dziecko, pozostając w otoczeniu swojego domu, poczuje się bezpiecznie i pewnie. Psycholog dziecięcy online pomoże też uniknąć przykrych dla rodziców i dzieci scen, takich jak kłótnia przed gabinetem albo zabieranie malucha siłą do kliniki. Konsultacja online może być więc znacznie przyjemniejsza i łagodniejsza.

A jak przygotować do niej dziecko? Przede wszystkim warto z nim porozmawiać o problemie i spróbować dowiedzieć się tyle, ile tylko możliwe. Należy też uprzedzić syna lub córkę o spotkaniu z psychologiem i przedstawić go jako osobę, która pomoże w rozwiązaniu kryzysu. W ten sposób dziecko nabierze większego zaufania do specjalisty i będzie z nim lepiej współpracować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here