Proste eksperymenty chemiczne dla dzieci

Mówi się, że każde dziecko od momentu kiedy zaczyna poznawać świat jest małym odkrywcą. Oczywiście, jest to stwierdzenie jak najbardziej zasadne, gdyż proces poznawania świata i otaczającej dziecko rzeczywistości, ma bezpośredni związek z tym, że wykazuje ono zainteresowanie wieloma procesami, które zachodzą w jego środowisku. Za te właśnie procesy odpowiada jedna z najpiękniejszych dziedzin nauki, którą jest chemia. W związku z tym, można powiedzieć, że rodzice powinni te zainteresowania magiczną chemią w dziecku rozwijać i pielęgnować. Niestety jednak w systemie szkolnictwa nauka chemii jest przewidziana dość późno, a to oznacza, że nasza pociecha będzie nas zasypywała stosem pytań i będzie szukała rozwiązań i wyjaśnień tajemniczych procesów zachodzących dookoła niej. Idealnym rozwiązaniem jest więc przeprowadzenie prostych doświadczeń chemicznych dla dzieci, które będą wstanie rozwiać ich wątpliwości.

Dlaczego warto przeprowadzać eksperymenty chemiczne dla dzieci?

Idealnym sposobem na pielęgnowanie dziecięcych zainteresowań, a także wspieranie naszej pociechy w jej rozwoju, są właśnie eksperymenty chemiczne. Co najważniejsze, większość z nich można przeprowadzić w zaciszu domowym, oczywiście uprzednio zabezpieczając przestrzeń wokół i uwzględniając zabezpieczenie siebie oraz dziecka. Do większości z takich eksperymentów potrzebować będziemy jedynie produktów, które już z pewnością większość z nas posiada w domu. Okazuje się, że nie będą one także na tyle skomplikowane, a jednocześnie będą potrafiły wyjaśnić wiele tajemnic i procesów jakie zachodzą dookoła dziecka i w otaczającym je świecie. Warto również wspomnieć o tym, że przeprowadzanie takich eksperymentów chemicznych dla dzieci jest również idealnym sposobem na spędzenie z dzieckiem wolnego czasu i zacieśnienie więzi rodzinnych. Eksperymenty chemiczne dla dzieci mówiąc prościej pomogą mu wytłumaczyć świat, przez połączenie nauki wraz z zabawą.

Kilka pomysłów na eksperymenty chemiczne dla dzieci

Jeśli szukacie pomysłów na to, jakie eksperymenty chemiczne warto przeprowadzić dla swoich pociech, to możecie skorzystać z pomysłów poniżej:

  1. Zapobiegnij brązowieniu jabłka- ten eksperyment chemiczny polega na metodzie prób i błędów. W pierwszej kolejności zamocz jabłko w soku z cytryny lub occie a jeden z kawałków zostaw nie namoczony. Kolejno połóż kawałki jabłka na tacy, a następnie sprawdź wraz z dzieckiem co stanie się z jabłkiem po trzech, sześciu i dwunastu minutach. Dzięki temu eksperymentowi dziecko będzie mogło tworzyć własne hipotezy odnośnie tego, która z cieszy najlepiej zapobiegła brązowieniu jabłka.
  2. Magiczne mleko- w celu przeprowadzenia tego eksperymentu, będziecie potrzebowali jedynie mleka, płytkiej miski, wykałaczki i barwnika spożywczego. Dodaj kroplę barwnika do mleka, tak by dalej ciecze pozostawały osobnymi plamami. Finalnie zamocz wykałaczkę w płynie do naczyń i dotknij plamy z barwnikiem spożywczym, a kolory zaczną samoczynnie się mieszać. Pomoże to wyjaśnić dziecku zjawisko napięcia powierzchniowego, gdyż w pierwszej kolejności to barwnik znajduje się na powierzchni, a płyn do naczyń wywołuje reakcję chemiczną.
  3. Zobacz także inne pomysły na proste eksperyment dla dzieci.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here