Oprogramowanie ERP a finanse firmy

Często zdarza się tak, że termin ERP stosowany jest wymiennie z określeniem „finanse firmy”. Warto jednak zauważyć, że nie są to wcale pojęcia tożsame. Finanse to tylko część modułów w oprogramowaniu ERP dla firm. Nie zmienia to faktu, że wdrożenie tego systemu informatycznego może w pozytywny sposób wpływać na status finansowy danej firmy.

Różnice między finansami a systemem ERP

Finanse to funkcje biznesowe związane z działem finansowym danej organizacji i obejmują one wyłącznie moduły rachunkowości finansowej, księgi rachunkowe, zobowiązania i należności, zarządzanie przychodami i wydatkami firmy oraz fakturowanie. Oprogramowanie finansowe wykorzystuje możliwości raportowania i analizy w celu spełnienia wymogów sprawozdawczych organów zarządzających i podmiotów nadrzędnych.

Podczas gdy finanse obsługują jeden tylko obszar działalności, oprogramowanie ERP dla firm obejmuje szeroki zakres procesów biznesowych. W pakiet wchodzą funkcje zaopatrzenia, zarządzania łańcuchem dostaw i zapasów, planowania produkcji, konserwacji, logistyki oraz zarządzania wydajnością całego przedsiębiorstwa, wraz z zasobami ludzkimi i kapitałem.

Wartość oprogramowania ERP dla bilansu finansowego firmy

Oprogramowanie ERP dla firm to aplikacje oparte na chmurach, osadzone w internetowych technologiach nowej generacji. Te zaawansowane systemy dostarczają danych, które nie tylko usprawniają wiele tradycyjnych funkcji ERP; ale także stwarzają nowe możliwości zwiększenia wydajności i głębszego wglądu w całe przedsiębiorstwo.

Korzyści dla prowadzenia spraw finansowych poprzez nowoczesne oprogramowanie ERP są widoczne między innymi dzięki możliwości śledzenia zapotrzebowania i zakupu tych towarów, które faktycznie są w danej chwili niezbędne. Korzystając z zaawansowanego systemu ERP będziemy mieć pewność, że każdy element w całym procesie, od zakupu do zapłaty, wykorzystuje jednolite dane związane z przepływami pracy, procesami biznesowymi, raportowaniem i analizami w przedsiębiorstwie.

Ile kosztuje wdrożenie systemu ERP?

W sieci dostępne są specjalne kalkulatory umożliwiające oszacowanie kosztu zakupu i wdrożenia tego systemu. Pod uwagę branych jest kilka istotnych zmiennych. Przede wszystkim ważna jest wielkość danego przedsiębiorstwa, liczba użytkowników systemu, a także rodzaj branży. Niemniej istotna jest szacunkowa ilość wystawianych faktur w miesiącu oraz profil, do którego głównie wykorzystywany ma byś program ERP.

Twórcy oprogramowania ERP dla firm kierowali się dostępnością i łatwością obsługi tego systemu. Dzięki wdrożeniu go w życie wymiernie wzrasta szansa na podniesienie statusu finansowego zarządzanego przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here