Limit amortyzacji samochodów osobowych

Zakup samochodu osobowego do floty firmowej stanowi potężny wydatek, którego nie sposób wliczyć w koszty uzyskania przychodu w formie jednorazowej. Zaznacza się, że w takim przypadku doszłoby do wykazania straty w sprawozdaniu finansowym za dany miesiąc, co jest szczególnie niekorzystne dla dużych firm.

Ponadto spółki akcyjne, które generują nowe akcje, mogą znacząco na tym stracić – między innymi przez obniżenie wartości nominalnej tych dokumentów udziałowych. Dlatego niezbędne wydaje się być skorzystanie z możliwości, jakie daje odpis amortyzacyjny. Wówczas koszt zakupu nowego samochodu jest rozdzielany na kilkanaście części, które wpisywane są co miesiąc do ksiąg rachunkowych. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ w świetle dokumentacji księgowej firma nadal będzie generować pokaźne zyski. Sprzyja to przejrzystości obrotu i sprawia, że przedsiębiorca z powodzeniem może prowadzić dalszą działalność bez obaw, że kontrahenci zechcą się z współpracy wycofać.

Ważne jest jednak, iż niespełna rok temu ustawodawca wprowadził limit amortyzacji samochodów osobowych. Tym samym możliwe jest uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodu jedynie części kwoty, która została wydana na zakup pojazdu. Zaznacza się, że takie rozwiązanie ukróciło proceder niekończących się amortyzacji. Obecnie z powodzeniem można odpisać jedynie sumę odpowiadającą równowartości kwoty dwudziestu tysięcy euro. Zważywszy na fakt, iż małe i średnie firmy zwykle nie wydają na swoją flotę wszystkich pieniędzy, wydaje się, że ich zakupy będą mieściły się w omawianej kwocie.

Inaczej jednak wygląda sytuacja przedsiębiorstw, które potrzebują najnowocześniejszych modeli samochodów. Mowa tu przede wszystkim o ekskluzywnych wypożyczalniach pojazdów, jak również wielkich marek globalnych, które dla celów marketingowych muszą wykorzystywać auta z najwyższej półki. Duże znaczenie ma fakt, iż obecnie ustawodawca planuje wdrożenie zmian w przepisach, które umożliwią niektórym kategoriom przedsiębiorców na dokonanie wyższego odpisu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here