Jak prawidłowo segregować śmieci

Prawidłowa segregacja śmieci niekiedy może sprawiać trudność – szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ekologicznym stylem życia. Do pojemników bardzo często trafiają odpady, które nie powinny się w nich znaleźć. Jak się okazuje, nie wszystkie rodzaje szkła, metalu i papieru mogą być poddawane procesowi recyklingu. Oto garść praktycznych porad, jak segregować śmieci, aby uniknąć wpadki.

Segregacja szkła

            Szkło jest surowcem wtórnym, który w 100% może zostać poddany recyklingowi, jednak segregacja śmieci szklanych często powoduje wiele wątpliwości. Wszystko przez to, że odpadków, które nie nadają się do przetworzenia, jest znacznie więcej od tych, które z powodzeniem można wrzucić do zielonego pojemnika.

Z uwagi na inną temperaturę topnienia, recyklingowi nie mogą zostać poddane: szkło płaskie (lustra, szyby samochodowe i okienne), szkło żaroodporne, szklanki, miski, porcelana, fajans, żarówki i okulary. W zielonym pojemniku powinno znaleźć się wyłącznie szkło opakowaniowe, czyli butelki, słoiki oraz szklane opakowania po kosmetykach. Nie ma potrzeby ich wcześniejszego umycia – tym zajmie się sortownia.

Segregacja papieru

            Segregacja papieru przynosi wiele korzyści dla środowiska – tona makulatury pozwala oszczędzić ścięcie aż 17 drzew. Z tego powodu warto wiedzieć, jak segregować śmieci papierowe, aby mogły one zostać przetworzone. Po pierwsze, frakcja papieru musi być możliwie jak najczystsza, dlatego do niebieskiego pojemnika nie powinny trafiać zużyte chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, artykuły higieny osobistej oraz papier zabrudzony lub zatłuszczony.

Recyklingowi nie poddaje się także papieru termicznego i faksowego, worków po materiałach budowlanych, tapet, papieru przebitkowego i z folią, a także kartonów po napojach. W niebieskim pojemniku mogą znaleźć się za to papier szkolny i biurowy, katalogi, gazety, czasopisma, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, papier do pakowania, torebki papierowe, tektura oraz pudełka kartonowe.

Segregacja metali i tworzyw sztucznych

            Segregacja śmieci plastikowych i metalowych zwykle nie sprawia zbyt dużych problemów. Do żółtego kontenera mogą trafić zgniecione butelki po napojach, nakrętki, opakowania wielomateriałowe (tetrapaki), opakowania po jedzeniu, kosmetykach, środkach czystości, folia aluminiowa, puszki po konserwach, nakrętki od słoików, plastikowe torby i foliówki, aluminiowe puszki. Niektóre przedmioty wykonane są z plastiku, który nie nadaje się do recyklingu. Mowa na przykład o zabawkach.

W pojemniku na tworzywa sztuczne nie powinny znaleźć się ponadto opakowania po lekach, pojemniki po mięsie, jednorazowe naczynia, opakowania po olejach i farbach, baterie i akumulatory, sprzęty elektroniczne. Ważne, aby przed wyrzuceniem opróżnić butelkę z resztek płynu.

Segregacja odpadów biodegradowalnych

Ten rodzaj odpadów można przerobić na przykład na nawozy i ściółki. Do brązowego pojemnika mogą trafić zatem obierki, resztki żywności, zepsute owoce i warzywa, trawa, chwasty, kwiaty czy ścinki drzew. Nie powinny za to znaleźć się w nim kości, pomalowane drewno, płyty pilśniowe, ziemia i popiół z węgla kamiennego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here