Jak złożyć kondolencje

Strata kogoś bliskiego jest jednym z najsmutniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Jedni radzą sobie trochę lepiej ze stratą, inni nie potrafią przez wiele miesięcy odnaleźć się w nowej sytuacji. Kiedy dowiadujemy się o stracie bliskiej osoby powinniśmy złożyć kondolencje członkom jej najbliższej rodziny. Takie zachowanie jest grzeczne i powinno być zawsze pielęgnowane w każdej rodzinie.

Jak złożyć kondolencje?

Jak złożyć kondolencjeCzasem jednak nie wiemy jak złożyć kondolencje, aby nikogo nie urazić i przypadkiem nie wywołać nagłego płaczu u osoby, której je składamy. Dlatego warto wcześniej się do tego przygotować. O tym, jak złożyć kondolencje napisano wiele pozycji w literaturze, możemy również przeczytać całkiem sporo artykułów w Internecie, a także obejrzeć kilka filmików na popularnych portalach społecznościowych. Pamiętajmy, aby przy takiej okazji wykazać się niebywałym taktem i opanowaniem/ Czasem lepiej jest powiedzieć mniej, niż zasypać daną osobę potokiem słów, najróżniejszych historii i wspomnień. Na to naturalnie także przyjdzie czas, ale na krótko po śmierci kogoś bliskiego każdy jest pogrążony w głębokiej żałobie i nie potrafi z czułością i bez płaczu wspominać różne, na przykład wesołe historie. Kondolencje najlepiej jest złożyć osobiście. Jeśli jednak z powodu znacznej odległości nie jest to możliwe, możemy skorzystać z telefonu czy telegrafu. Pamiętajmy, aby nie pisać kondolencji w SMS, a zawsze zadzwonić choćby z krótką rozmową.

Kondolencje powinny być możliwie delikatne i jasno sprecyzowane

Warto zacząć je od słów, w których podkreślimy jak bardzo jest nam przykro i smutno z powodu straty tak wyjątkowego człowieka. Czasem wystarczy powiedzieć krótko „proszę przyjmij moje najszczersze kondolencje”. Tę formę stosujemy zazwyczaj w przypadku osób, które nie są z nami spowinowacone, a z którymi na przykład pracujemy.
Nie przedłużajmy w nieskończoność składania kondolencji, taka rozmowa jest dla naszego rozmówcy na pewno bardzo trudna. Możemy oczywiście uścisnąć dłoń osobie, której składamy kondolencje, jeśli jest między nami zażyłość delikatny uścisk także będzie na miejscu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here