samolot

Praca w lotnictwie jest marzeniem wielu osób. Od najmłodszych lat wiele osób myśli nad zawodem steward, pilota samolotu już właśnie kontroler ruchu lotniczego. Taki zawód nieco różni się od dwóch poprzednich, ponieważ nie jest on wykonywany na pokładzie samolotu. Jednak wciąż ściśle jest związane z lotnictwem. Na czym polega praca kontrolera ruchu lotniczego? Jak wygląda i z jakimi obowiązkami musi mierzyć się osoba na takim stanowisku? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-kontrolera-ruchu-lotniczego/ 

Na czym polega praca kontrolera ruchu?

Kontroler ruchu jest to osoba, która obejmuje kontrolę nad ruchem lotniczym. Sprawuje to przy pomocy metody wizualnej lub radaru. W celu przeprowadzenia bezpiecznego oraz płynnego ruchu lub lądowania samolotu. Kontroler jest osobą, która czuwa nad planowaniem startu i lądowania samolotów znajdujących się w kolejce. W jednej chwili obsługuje kilka, a nawet kilkanaście samolotów jednocześnie. Zadaniem kontrolera ruchu lotniczego jest dokładne sprawdzenie zjawisk atmosferycznych, pogody, a także ruchu wojskowego (lotniczego).

Jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego?

Praca osoby na takim stanowisku jest z pewnością bardzo odpowiedzialna. W tej profesji nie ma niestety miejsca na popełnienie najmniejszego błędu, chwili nieuwagi i bób rozproszenie. Każdy błąd może kosztować naprawdę bardzo dużo. 

W końcu w samolocie nie lecą dwie osoby, a czasami nawet kilkaset. Jeden niewłaściwy ruch może spowodować, że samolot może się rozbić. Właśnie z tego powodu kontroler ruchu lotniczego pracując dość nietypowy sposób. Na każde dwie godziny pracy przypada im godzinę przerwy. Oznacza to, że wykonują swoje obowiązki wyłącznie przez dwie godziny, a następnie muszą udać się na obowiązkowe godzinny odpoczynek. Dopiero po nim mogą powrócić z powrotem do pracy.

Zobacz też: http://hanja.pl/kontroler-ruchu-lotniczego-jak-nim-zostac/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here