Jak często kąpać noworodka?

Młodzi rodzice często zastanawiają się nad różnymi sprawami związanymi z opieką nad noworodkiem. Pytania te wynikają z tego, że chcą jak najlepiej zajmować się swoim dzieckiem.

Wiele wątpliwości budzi zagadnienie jak często kąpać noworodka

Decyzji nie ułatwia fakt, że środowisko medyczne również ma podzielone zdanie w tej kwestii. niektórzy uważają, że codzienna kąpiel dobrze wpływa na zachowanie rutyny i planu dnia, który to pozwala być niemowlakowi spokojniejszym. Ponadto taka kąpiel mówi dziecku o tym, że zbliża się czas snu. dzięki niej więc łatwiej zasypia.

jak często kąpać noworodkaDruga grupa nie przecenia wartości tego wieczornego rytuału i nie nadaje mu zbyt wielkiego znaczenia, według nich bowiem, każde dowolne wydarzenie dnia możemy uczynić wyjątkowym. Robienie wieczorem dziecku masażu stóp również może być wspólnie i miło spędzanym czasem przed snem. Ponadto argumentem przeciwko codziennemu myciu jest fakt, że małe dzieciątko nie brudzi się i jeśli nie nie jest przegrzewane to nie poci się nadmiernie, dlatego nie ma potrzeby zmywać z niego również pożytecznych bakterii.

Jeśli sami nie wiemy co wybrać, warto kierować się rozsądkiem i własnymi odczuciami, ponieważ nie ma złych czy dobrych decyzji w tej kwestii. Okazuje się, że odpowiedzi może udzielić samo dziecko. Jeśli uwielbia wieczorne kąpiele w ciepłej wodzie, jest po nich zrelaksowane, a nas one również nie męczą, nie ma powodów, dla których mielibyśmy tego odmawiać, chyba, że okaże się, że dziecko ma jakieś skórne problemy i dermatolog oceni, że przyczyną są zbyt częste kąpiele, a zdarzało się tak nie raz. Jeśli jednak nasze dziecko, mimo zapewnienia mu idealnej temperatury pomieszczenia i wody, traktuje kąpiel jako katorgę, nie warto się męczyć i lepiej ograniczyć ją.

Kiedy niemowlę jest starsze zaczyna lubić kąpiel i traktować ją jak zabawę. Szczególnie jeśli pozwalamy mu siedzieć w wannie i dajemy zabawki do przelewania wody. Zwykle jest tak radosne, że nie chce wychodzić z wanny, zwłaszcza jeśli rozumie już, że zbliża się pora snu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here