Jak udrożnić rury?

Najczęściej zatory w rurach pojawiają się na linii łazienki lub kuchni. Częstą przyczyną zatkania rur jest odkładający się tłuszcz lub resztki jedzenia, a także gromadzące się włosy. Kolejną przyczyną zatorów może być odkładający się przez długi czas proszek do prania, który nie rozpuścił się z powodu prania w zbyt niskiej temperaturze. Zatory przeważnie pojawiają się w miejscach gdzie spadki na długich odcinkach są zbyt małe lub wcale ich nie ma. Pierwszą oznaką przytkania się rury jest charakterystyczne „bulgotanie” w zlewozmywaku lub brodziku. Zapchaniu może ulec również sedes wtedy najlepiej jest odkręcić śruby mocujące go z podłożem i wyczyścić zalegające zanieczyszczenia np. papier toaletowy. nie wskazane jest czyszczenie sedesu spirala gdyż może to skutkować jego uszkodzeniem.

Jak udrożnić rury gdy już się zapchają?

Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka. Sposób udrożnienia rury należy dostosować w zależności od umiejscowienia i intensywności zapchania.
Kiedy zapchany jest odpływ możemy zastosować proste i dość popularne urządzenia jakim jest przepychaczką. Gumową część urządzenia należy przytkać do odpływu tak aby się zassała, a następnie należy pociągnąć w celu odciągnięcia. Czynność tą powtarza się kilka razy – w ten sposób odsysamy zalegające w odpływie zanieczyszczania.

Jak udrożnić rury gdy już się zapchają?Drugim sposobem na udrożnienie rur jest zastosowanie chemicznego granulatu do udrażniania. Przy stosowaniu proszku należy postępować zgodnie z opisem zamieszczonym na opakowaniu. Odmierzoną ilość granulatu wsypuje się do odpływu zalewa się wrzątkiem i po kilku chwilach rura powinna być drożna. Jeśli problem nie zniknie może to oznaczać, że zator jest dość duży i potrzebna będzie ingerencja specjalisty, który zastosuje specjalistyczne czyszczenie ciśnieniowe. W najgorszym wypadku czeka nas wymiana kanalizacji, która wiąże się z dość sporym remontem. żeby uniknąć tego nieprzewidzianego wydatku lepiej jest stosować granulaty do udrażniania profilaktycznie zanim całkowicie zatkamy rurę.

Do udrażniania rur można zastosować spiralę (sprężynę) jest to zwinięty drut z ostrą końcówką z jednej, a korbką z drugiej strony. Spiralę wprowadza się do przytkanej rury i jednocześnie obraca się korbą. Kiedy ostra końcówka trafi na zator powinna go rozbić. Najlepiej zabieg ten przeprowadzić z udziałem dwóch osób. Jenka wprowadza spiralę do rury, a druga kręci korbą. Spirala przydaje się szczególnie gdy zatory pojawiają się na znacznych odległościach. W sprzedaży oferowane są spirale różnej długości niektóre są nawet w wersji elektrycznej. Do udrożnienia możemy również zastosować środki, które każda gospodyni ma w kuchni mianowicie mieszaninę sody i octu w proporcji 1:3. Przygotowany roztwór wlewamy do odpływu po upływie ok. 15 min spłukujemy kilkoma litrami wrzątku.

Jak nie dopuścić do zapchania rur?

Jak nie dopuścić do zapchania rur?Jeśli będziemy odpowiedni dbali na co dzień o stan naszych rur to nie będziemy musieli stawać przed koniecznością ich udrażniania. Profilaktyka jest tu wielce wskazana, gdyż z pozoru niegroźne zapchanie rury może nas prowadzić do kosztownego remontu. Aby zapobiec zapchaniom możemy użyć zwykłego sitka w odpływie zlewu, którego zadaniem będzie zatrzymywanie wszelkich resztek z pożywienia, które mogłyby stać się źródłem zatoru w rurze. Dobrym pomysłem jest także regularne, profilaktyczne przepłukiwanie rur celem usunięcia nawet najmniejszych zatorów. Możemy do tego użyć octu, sody lub nawet gorącej, posolonej wody. Takie regularne przepłukiwania pozwolą nam utrzymać stan naszych rur w dobrej kondycji, bez jakichkolwiek groźnych zatorów mogących skutkować poważniejszym zatkaniem odpływów.

Pogotowie kanalizacyjne

Jeśli jednak pomimo naszych usilnych starań nie udało nam się samodzielnie udrożnić rur to prawdopodobnie będziemy zmuszeni do skorzystania z pomocy specjalisty. Należy wtedy sprawdzić usługi pogotowia kanalizacyjnego jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Najlepiej jest użyć w tym celu wyszukiwarki Google wpisując hasło „Pogotowie Kanalizacyjne + miasto/dzielnica”. Ewentualnie możemy użyć innych podobnych haseł takich jak „Udrażnianie rur” itd. W każdym przypadku otrzymamy listę fachowców działających w okolicy. Prawdopodobnie wyświetli się także wygodna mapka, dzięki której będziemy mogli ocenić który fachowiec ma siedzibę najbliżej miejsca naszego zamieszkania. Jeśli zależy nam na czasie to z pewnością będzie to dobra opcja. Zwracajmy uwagę na oceny i komentarze jakie zostawiają klienci. Będziemy mieli dzięki temu wzgląd na to czy dany fachowiec na pewno poradzi sobie z naszym problemem. Warto jest także popytać wśród znajomych, być może ktoś z nich zmierzył się niedawno z takim problemem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here