Wzajemna zależność części samochodowych

0
973

Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo poszczególne części samochodowe są ze sobą powiązane. Rzecz w tym, iż nawet niewielka niesprawność któregoś z elementów może doprowadzić do rychłej awarii innego podzespołu. Dlatego też przeglądy pojazdu powinny być kompletne, aby zawsze po wyjechaniu z warsztatu mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo. Kwestię zależności poszczególnych części wyjaśnimy na przykładzie zawieszenia.

Współpraca części zawieszenia

W zasadzie wszystkie części zawieszenia samochodowego ściśle ze sobą współpracują. Niektóre z nich pełnią bardzo podobne funkcje, a niektóre mają zupełnie inne zadania, wzajemnie się uzupełniając. Przykładowo, za tłumienie wstrząsów w czasie jazdy odpowiadają amortyzatory. Jednak jak się okazuje, jeśli inne części, takie jak sprężyny samochodowe, nie działają sprawnie, kierowca odczuwa bardzo silne drgania. Co więcej, w procesie tłumienia drgań udział biorą również między innymi wahacze. Dzięki temu, że za tłumienie drgań odpowiada kilka różnych elementów, obciążenie rozkłada się na nie wszystkie, nie przeciążając żadnego z podzespołów. Natomiast w sytuacji, gdy na przykład sprężyny nie działają poprawnie, amortyzatory i wahacze są mocniej obciążone, co prowadzi do ich szybszego zużycia, a często również do nagłej, poważnej i przede wszystkim niebezpiecznej awarii. Warto zatem dbać o sprawność elementów tłumiących drgania. Niezbędne są ich regularne przeglądy. Istotne jest również, aby podczas wymiany wybrać części najwyższej jakości od uznanych producentów. Znaleźć je można między innymi w sklepie internetowym Ucando.

Wpływ elementów tłumiących na inne części samochodowe

Niesprawność któregoś z elementów wyposażenia samochodowego powoduje awarie innych cześci z nim współpracujących. Jednak to nie wszystko, niesprawność może również doprowadzić do uszkodzenia cześci, która jest pozornie niepowiązana z danym elementem lub też powiązanie to jest niewielkie. Przykładowo, awaria któregokolwiek z wymienionych powyżej elementów – amortyzatorów, sprężyn zawieszenia lub wahaczy – przyczynia się do uszkodzenia maglownicy, czyli inaczej przekładni kierowniczej. Z czego to wynika? Rzecz w tym, iż wymienione elementy mają odciążać pozostałe części zawieszenia. To one przyjmują na siebie obciążenia, aby bardziej wrażliwe części nie uległy uszkodzeniu. W sytuacji, gdy jedna z takich części nie działa prawidłowo, maglownica jest mocniej obciążona, co może się skończyć jej poważną awarią. Więcej informacji na temat maglownic, jak również szeroki wybór wysokiej jakości przekładni kierowniczych, znaleźć można na stronie https://www.ucando.pl/k/maglownice/U0406.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here