poradnia ortopedyczna Warszawa

Czy wiesz, jak bardzo negatywnie na Twój kręgosłup wpływa praca siedząca? Z bólem pleców boryka się większość pracowników biurowych. Wpływ na to ma nie tylko wykonywanie zawodowych obowiązków na siedząco, ale także nieprawidłowa postawa ciała podczas takiej pozycji, przede wszystkim garbienie się oraz źle dopasowane krzesło. Przedstawiamy proste ćwiczenia, które każdy pracownik biurowy może bez skrępowania wykonać w firmie bez uprzedniego przygotowania, za to w optymalnym komforcie.

Krótki spacer

Po każdej godzinie spędzonej w pozycji siedzącej zaleca się przynajmniej 5 minutowy spacer. Ten może odbyć się w służbowym pokoju albo chociażby o korytarzu. Dobrym pomysłem jest też chodzenie po schodach. Tyle wystarczy, by rozruszać ciało – to zalecenia, jakie wydaje poradnia ortopedyczna. Warszawa na szczęście posiada wystarczającą liczbę placówek, w których można uzyskać szybką pomoc.

Ćwiczenia przy biurku

Kolejne ćwiczenia można wykonywać przy biurku, również wykonując jednocześnie zawodowe obowiązki. Warto co jakiś czas rozluźniać nadgarstki, przede wszystkim, jeśli dużo piszemy na klawiaturze. Należy też rozluźniać plecy oraz szyję – ściągając tułów ku bokom oraz przyciągając głowę do klatki piersiowej.

Działanie profilaktyczne

Aby nie dopadał nas ból pleców albo inne schorzenia wynikające z pracy siedzącej, w tym zapalenie stawu kolanowego, warto wdrożyć działania zapobiegające. Siedząc przy biurku, nigdy nie zakładaj nogi na nogę. W ten sposób negatywnie wpływasz na krążenie krwi, przez co może dojść nie tylko do wspomnianego już zapalenia kolana, ale też żylaków.

Zamień samochód na komunikację miejską podczas dojazdów do pracy. Zastanów się, może warto wysiąść przystanek wcześniej i odbyć krótki spacer? Pracownicy biurowi często cierpią na brak czasu, tym samym brak aktywności fizycznej. Dobrze jest więc korzystać z możliwości, jakie daje nam droga do firmy. Coraz więcej osób decyduje się też na własny transport, na przykład rowerem.

Pamiętajmy, że ból pleców, jaki wiąże się z wykonywaniem pracy w pozycji siedzącej, nie pojawia się nagle, ale „pracujemy” na niego latami. Właśnie dlatego o kręgosłup trzeba dbać zawsze. Wymień krzesło do komputera na to odpowiednio wyprofilowane, sprawdź, czy Twoje biurko jest właściwej wysokości. Staraj się nie chodzić do pracy na wysokich obcasach i jeśli to możliwe, nie zakładaj rajstop.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here