Skurcze mięśni występują po intensywnym wysiłku
fot. Pixabay.com

Skurcze mięśni to nieprzyjemne zjawisko. Powodują ból i dyskomfort i często nie wiemy, jak sobie z nim poradzić. Co powinniśmy wiedzieć o skurczach? Czy da się im zapobiegać? Co robić, gdy już wystąpią? Podpowiadamy w poniższym artykule. 

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/drganie-miesni/

Czym są skurcze mięśni i jakie są ich rodzaje?

Mięśnie ulegają skurczom lub drganiom z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim wpływ na nie mają niedobory składników mineralnych, takich jak wapń, potas i magnez. Te wypłukujemy z organizmu, gdy pijemy zbyt duże ilości kawy lub stosujemy zbyt często środki przeczyszczające. Poza tym do skurczów mięśni prowadzi również przewlekła niewydolność żylna, otyłość, ciąża, przyjmowanie nieodpowiedniej postawy ciała, a także uprawianie zbyt intensywnych treningów, które zaburzają gospodarkę mineralną organizmu.

Skurcze dzielą się na:

  • toniczne  – ich przyczynami są tężec, zapalenie opon mózgowych, udar cieplny, takie skurcze utrzymują się przez dłuższy czas;
  • kloniczne – mówimy o niech wówczas, gdy skurcze są krótkie i gwałtownie po sobie występują, takie skurcze mają miejsce w przypadku zatrucia, udaru czy śpiączki;
  • kloniczno-toniczne – występują w przypadku padaczki.

Ból a skurcze mięśni – jak z nim walczyć?

Ból przy skurczach mięśni potrafi być naprawdę dokuczliwy. Dlatego dobrze wiedzieć, jak sobie z nim skutecznie radzić. Jednym z najlepszych sposobów jest oczywiście masaż. Można również wykorzystać gorący prysznic i polewać nim miejsce skurczu. Często stosowanym i równie skutecznym sposobem jest maksymalne rozciąganie mięśni.

Jeśli jednak wymienione wyżej sposoby nie działają, a skurcze mięśni powtarzają się coraz częściej, trzeba skonsultować się z lekarzem. Środki farmaceutyczne, które uzupełnią niedobory minerałów, warto również stosować w przypadku zbyt częstych skurczów. Nie można również zapominać o zbilansowanej diecie, bogatej w składniki mineralne. Szczególnie warto sięgać po banany, fasolę i pomidory bogate w potas, produkty mleczne zawierające wapń oraz orzechy brazylijskie czy gorzką czekoladę, które uzupełnią niedobory magnezu.

Zobacz też: http://hanja.pl/jak-zwalczyc-objawy-reumatyzmu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here