Jaki magnez

W aptekach i innych sklepach można kupić różne suplementy diety zawierające magnez. Czym warto kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu tego typu?

Magnez i niedobory magnezu

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem w organizmie człowieka. Odpowiada on między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego oraz serca.

Niedobory magnezu można rozpoznać po skurczach łydek, uczuciu mrowienia i drętwienia kończyn, drgania powiek, kołataniu serca. Również brak magnezu może sprzyjać pojawianiu się zaburzeń depresyjnych, zmęczeniu, lękom.

Do niedoborów magnezu bardzo często dochodzi u osób pijących duże ilości kawy i herbaty, alkoholu, stosujących środki antykoncepcyjne hormonalne.

Suplementy diety z magnezem. Co wybrać? Jaki magnez?

Zatem, jaki magnez wybrać, aby uzupełnić jego niedobory? Przede wszystkim warto szukać magnezu dobrze przyswajalnego, a także w większych dawkach, aby suplementacja była jak najbardziej skuteczna.

Magnez w suplementach diety występuje w wielu formach. Wśród tych najlepiej przyswajalnych znajdują się chlorek magnezu oraz węglan magnezu. Także dobrym wyborem będą preparaty zawierające cytrynian, mleczan albo asparaginian magnezu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także środki z chelatami magnezu. Następnie warto zwrócić uwagę na ilość jonów magnezu w tabletce. Wystarczająca ilość to ok. 50 mg jonów. Preparaty dostępne w sprzedaży można podzielić także na leki i suplementy. Lepsze będą leki, gdyż są one lepiej kontrolowane, lecz są droższe od suplementów. Warto także pamiętać o tym, że preparaty z magnezem mają najlepszą wchłanialność wraz z jedzeniem.

Naturalne źródła magnezu w diecie

Magnez w diecie można także uzupełniać poprzez odpowiednią dietę. W których produktach spożywczych znajduje się najwięcej magnezu?

Przede wszystkim magnez znajduje się w różnych nasionach i orzechach, w tym między innymi w orzechach laskowych, włoskich, migdałach, w słoneczniku i dyni. Także zawierają go czekolada, kasza gryczana, orkiszowa i inne kasze, rośliny strączkowe, a także produkty pełnoziarniste. Poziom magnezu można uzupełniać wodami mineralnymi.

Podsumowując, odpowiednia ilość magnezu w diecie ma bardzo duże znaczenie. Warto pamiętać o zbilansowanej, zdrowej diecie, a także o dodatkowej suplementacji magnezem przy jego niedoborach!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here