Skafandry do nurkowania to wyposażenie każdego nurka. Do takiego wyposażenia zalicza się także maskę, płetwy, a także fajkę. W przypadku chęci nurkowania należy dobrać właściwie dopasowany skafander nurkowy.
Skafandry do nurkowania
Na rynku kupić można różne skafandry do nurkowania. Dzielą się one na skafandry mokre, a także suche. Warto dowiedzieć się, czym się różnią od siebie, a także jaki najlepiej sprawdzi się w przypadku chęci nurkowania.
Każdy z typów skafandrów przeznaczony jest różnym rodzajom nurkowania. Warto podkreślić, że ich wybór będzie zależał od temperatury wody, w której chcemy nurkować. Kupując skafander do nurkowania musimy wziąć pod uwagę ilość funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na jego kupno.
Charakterystyka skafandrów
Warto zaznaczyć, że skafandry mokre to tak zwane pianki neoprenowe. Będą się różnić od siebie głównie grubością. W sklepach do kupienia się skafandry mokre na wody zimne, a także ciepłe. W przypadku planowania wyjazdu do ciepłych krajów latem świetnie sprawdzą się cienkie pianki. Jednakże gdy chcemy nurkować w zimniejszych wodach, to im głębiej nurkujemy, tym po grubszą piankę należy sięgnąć.
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że pianki do nurkowania zrobione są z neoprenu. Jest to materiał posiadający w sobie pęcherzyki powietrza – mają one właściwości izolacyjne. Im grubsza będzie pianka, tym lepiej. Grubsze skafandry należy stosować przy głębszych nurkowaniu – w wodach bałtyckich, gdzie na głębokości 25 m temperatura otoczenia wynosi przeważnie około cztery stopnie Celsjusza.
Jaką piankę wybrać?
Należy pamiętać, że im grubsza będzie pianka, tym większe będą różnice w nurkowaniu. W przypadku kombinezonów mokrych skóra nurka będzie mieć cały czas kontakt z wodą. Dlatego bardzo istotne jest to, żeby pianka jak najściślej przylegała do naszego ciała. W takim przypadki do środka dostanie się znikoma ilość wody, która zachowa ciepło – jest tak dzięki ogrzaniu przez ciało nurka.
Warto zaznaczyć, że zbyt luźne pianki będą powodować stałe napływanie do środka zimniejszej wody z zewnątrz. Niestety wiąże się to z mało komfortowym doświadczenie. W przypadku planowania nurkowania w zimniejszych wodach najlepiej postawić na kupno docieplacza do pianki.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy DIVEZONE.pl.