jak pielęgnować paprotkę?
fot. Pexels.com

Jeśli chcemy ozdobić wnętrze mieszkania roślinami doniczkowymi, to często nasz wybór pada na paprocie. Są one szczególnie polecane osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą domowych roślin, ponieważ paprotki są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Jak zadbać o paproć, aby zawsze była bujna i soczyście zielona? 

Przeczytaj też: http://niepolka.pl/jak-dbac-o-paprotke-i-dlaczego-warto-hodowac-paproc-w-domu/

Zalety paproci

Zielone paprotki nie tylko wyglądają atrakcyjnie w naszych wnętrzach, ale również spełniają kilka funkcji poprawiających jakość naszego życia. Paproć posiada właściwości prozdrowotne. Roślina pochłania szkodliwe substancje i toksyny, które znajdują się w powietrzu, między innymi benzen, amoniak, formaldehyd czy trichloroetylen. Paproć pomaga też odpowiednio nawilżyć domowe powietrze, a także zneutralizować promieniowanie wydzielane przez smartfony czy telewizory.

Jak pielęgnować paprotki?

Paproć to wytrzymała roślina, jednak trzeba o nią odpowiednio zadbać. Roślina nie przepada ani za dużym nasłonecznieniem, ani za cieniem, dlatego wybierzmy dla niej w naszym domu w pół zacienione miejsce. W pomieszczeniu, w którym znajduje się nasza paprotka, powinna panować umiarkowana temperatura – latem od 18 do 21 stopni Celsjusza, a zimą od 15 do 18 stopni Celsjusza. 

Jak podlewać naszą paproć, aby gościła w naszym domu na lata? Paprotki uwielbiają wilgoć, dlatego jej liście powinny być systematycznie zraszane. Nie oznacza to jednak, żeby roślinę przelewać na co dzień. Wystarczy, że będziemy ją podlewać co dwa lub trzy dni. Ważne, aby woda, której używamy do podlewania paproci, była odwapniona, ponieważ podłoże, w którym się ona znajduje, powinno mieć dość niskie pH. Co odwapnić wodę? Wystarczy, że nalejemy zimną kranówkę do butelki i odstawimy ją na dobę. Można również zagotować wodę w czajniku i pozostawić do wystygnięcia. Musimy także pamiętać o regularnym nawożeniu naszej paprotki w okresie od marca do sierpnia. Dobrym pomysłem będzie zakup nawozu w formie płynu dedykowanego paprociom.

Zobacz także: http://hanja.pl/kombinezon-ciekawy-pomysl-na-stylizacje/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here