Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest schorzeniem spowodowanym niedostatecznym wydzielaniem łez lub nieprawidłowy skład warstw filmu łzowego. Jakie są jego objawy, co może go powodować i jakie powinno być postępowanie pozwalające na złagodzenie tego schorzenia – dowiedz się wraz z marką Acuvue – producentem soczewek kontaktowych.

Objawy zespołu suchego oka

Film łzowy pełni w naszych oczach bardzo ważne funkcje: nawilża ich powierzchnię, oczyszczając ją jednocześnie z kurzu i bakterii oraz umożliwia wyraźne widzenie. W przypadku braku wystarczającej ilości łez lub ich niewłaściwego składu, pojawia się tzw. zespół suchego oka. Jego głównymi objawami jest właśnie suche oko, czyli uczucie podrażnienia, niewystarczającego nawilżenia powierzchni gałki ocznej, nazywane przez niektórych swoistym piaskiem pod powiekami. Wśród innych, nieco rzadziej występujących objawów zespołu suchego oka mogą pojawić się niewyraźne widzenie, światłowstręt, swędzenie, uczucie zmęczenia i ociężałości powiek. Mogą się one nasilać po nocy, kiedy naturalnie oko wydziela mniej łez, co powoduje trudności z otwarciem powiek. Nasilenie występuje również ze względu na warunki zewnętrzne: pracę przed monitorem, przebywanie w klimatyzowanych lub zakurzonych pomieszczeniach.

Czynniki zwiększające ryzyko występowania zespołu suchego oka

Wśród czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z właściwym nawilżeniem powierzchni gałki ocznej, znajdują się m.in.:

– wiek – zespół suchego oka częściej występuje po 40. roku życia;
– zmiany hormonalne lub przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych;
– zanieczyszczone lub klimatyzowane powietrze, w którym dużo przebywamy;
– noszenie soczewek kontaktowych;
– choroby takie jak cukrzyca, schorzenia tarczycy i stawów, nowotwory lub trądzik różowaty;
– pływanie w chlorowanej wodzie;
– palenie papierosów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zespol-suchego-oka

Jak leczyć suche oczy?

Schorzeniu temu można przeciwdziałać, stosując odpowiednio dobrane krople nawilżające lub tzw. sztuczne łzy, zakraplane do oczu przez cały dzień do 2 godziny. Na noc polecane są specjalne maści nawilżające, ułatwiające otwieranie oczu rano. Warto zwrócić również uwagę na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, w których często przebywamy, zwiększając jego wilgotność i oszczędnie korzystając z klimatyzacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here