Jaką kuwetę dla kota wybrać

Zakup kuwety to ważny etap kompletowania wyprawki dla kota. Współczesny rynek oferuje nam niezwykłą różnorodność kuwet. Wybór odpowiedniego modelu może być nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Porządna kuweta dla kota, czyli jaka?

Kuweta przede wszystkim musi być odpowiednio duża. Powinna zapewniać kotu pełną swobodę ruchów. Im większa, tym lepsza! W dużej kuwecie zwierzę będzie mogło śmiało grzebać i kopać. Zakup za małego pojemnika może przysporzyć właścicielowi wielu problemów. Jeśli kociak uzna kuwetę za zbyt małą, może zacząć załatwiać się poza nią. 

Młody, sprawny kot szybko nauczy się korzystać z każdej kuwety. Problem może pojawić się w przypadku starych lub schorowanych czworonogów. Za wysokie progi, nieodpowiednie wyprofilowanie czy za wysoko umieszczone wejście w przypadku modelu zamkniętego – to wszystko może utrudniać kociakowi komfortowe korzystanie z kuwety. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę specyficzne wymagania czworonoga. 

Warto postawić na kuwetę renomowanego producenta. Dobra marka to gwarancja wysokiej jakości i nieprzeciętnej wytrzymałości! Produkty znanych firm Comfy czy Savic oferuje internetowy sklep zoologiczny AquaelZoo. Na stronie https://www.aquaelzoo.pl/1011-kuwety-dla-kota dostępne są modele o różnych kształtach, rozmiarach i wykończeniach przeznaczone dla kociąt, dorosłych kotów i seniorów. 

Jaki rodzaj kuwety wybrać?

Producenci akcesoriów dla zwierząt oferują nam szeroki wybór kuwet różniących się od siebie budową i dodatkowymi funkcjami. Najpopularniejszym modelem jest kuweta otwarta, czyli klasyczny, prosty pojemnik, który wyglądem przypomina dużą, prostokątną miskę. Kuweta otwarta jest łatwa w użytkowaniu – sprawdza się zarówno przy kociętach i dorosłych osobnikach, jak i przy kotach seniorach. Kuweta nie ogranicza przestrzeni, zapewnia pełną swobodę ruchów i daje poczucie bezpieczeństwa. Jest praktyczna i tania. Minusem otwartych kuwet jest łatwe rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów po domu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba dbać o to, by żwirek był zawsze czysty. 

Alternatywą dla otwartych kuwet są modele zamknięte. Ogromną zaletą zamkniętej kuwety jest blokowanie nieprzyjemnych zapachów. Zewnętrzna obudowa zapobiega rozrzucaniu żwirku po całym pomieszczeniu. Niestety nie wszystkie koty lubią takie rozwiązanie. Bojaźliwe osobniki w obawie przed zamknięciem mogą załatwiać się poza kuwetą. 

Ciekawą opcją jest kuweta samoczyszcząca, wyposażona w specjalny mechanizm, który automatycznie usuwa pozostawione przez kota nieczystości. Kocie odchody umieszczane są w dodatkowym pojemniku znajdującym się tuż pod główną częścią kuwety. Automatyczna kuweta od razu po każdym użyciu jest przygotowana na kolejną wizytę kota. Specjalne filtry neutralizują przykre zapachy, a zamknięta konstrukcja zapobiega rozrzucaniu żwirku po domu. Kuweta samoczyszcząca – podobnie jak model zamknięty – nie sprawdza się w przypadku bojaźliwych czworonogów. Minusem jest też wysoka cena i ryzyko zepsucia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here