Jak gotować soczewicę

Soczewica zalicza się do roślin strączkowych. Ma dużo właściwości zdrowotnych, a także jest bogatym źródłem białka. Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a także posiada dużo kwasu foliowego który jest niezbędny dla kobiet w ciąży. Dodatkowo badacze z PAN w Olsztynie wykryli w soczewicy taniny, które mogą chronić przez powstawaniem nowotworów.

Dlaczego warto jeść soczewicę?

Jak gotować soczewicęWśród wegetarian i wegan soczewica często stosowana jest jako zamiennik mięsa ze względu na dużą zawartość białka. W 100 gramach może zawierać ona nawet 9 gram białka. Jest ono po białku sojowym drugim najlepiej przyswajalnym białkiem roślinnym. Według badań przyswajalność jest na poziomie około 85 procent. Soczewica zawiera małą ilość szkodliwego w dużych ilościach sodu, oraz zawiera dużo potasu. Może to być nawet 370 mg w 100 gramach ugotowanego produktu. Dzięki temu pomaga ona zapobiegać nadciśnieniu. Duża zawartość błonnika doprowadza do obniżenia złego cholesterolu LDL i dzięki temu obniża ciśnienie. Duża zawartość żelaza pomaga przy leczeniu anemii. Dzięki spożywaniu soczewicy we krwi zwiększa się ilość czerwonych krwinek co poprawia wyniki hemoglobiny w badaniach morfologicznych.

Jak gotować soczewicę?

Pytaniem pozostaje jak gotować soczewicę. Przede wszystkim dobór czasu gotowania należy dobrać do gatunku. Najkrócej gotuje się soczewicę czerwoną i żółtą. Nie wymagają one wcześniejszego namoczenia, a ich czas gotowania będzie wynosił około 15 minut. Zielona soczewica wymaga wcześniejszego opłukania i gotowania około 30 minut. Najtrudniejsza w obróbce jest soczewica brązowa. Przed ugotowaniem należy ją namoczyć na około 30 minut, a następnie gotować przez prawie godzinę.
Dodatkowo należy pamiętać że soczewica wchłania dużo wody podczas procesu gotowania. Należy wlać jej odpowiednio więcej. Odpowiednią ilością będzie proporcja dwie szklanki wody na szklankę soczewicy i ewentualnie dolanie odrobiny pod koniec gotowania jeśli soczewicy groziłoby przypalenie, a nie byłaby jeszcze miękka. Nie należy solić wody do gotowania soczewicy. Sól doprowadza do twardnienia i proces gotowania się wydłuża. Dodatkowo następuje większa utrata białka. Ugotowaną soczewicę możemy przechowywać w lodówce nawet do tygodnia. Dzięki temu możemy ugotować większą ilość na kilka dni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here