Dobór odpowiedniego oświetlenia do naszego mieszkania, domu czy też pomieszczeń przemysłowych jest dziś sprawą niezwykle istotną nie tylko dla naszego ogólnego samopoczucia ale również i dla kondycji naszych portfeli. Ceny energii elektrycznej są bowiem już na tyle wysokie, że oszczędności jakie można poczynić dzięki energooszczędnemu oświetleniu mogą już stanowić znaczący wpływ do naszego domowego budżetu. Im większą powierzchnię musimy oświetlić tym więcej oszczędzimy dzięki doborowi właściwych żarówek.

Jaka żarówka?

Jaka żarówkaOszczędniejsze żarówki wcale też nie oznaczają gorszej jakości światła jaką będą emitować. Dzisiejsza technologia związana z oświetleniem jest na tyle zaawansowana, że można właściwie pokusić się o stwierdzenie, że nawet im oszczędniejsze źródło światła wybierzemy tym lepsza będzie jego jakość.
Mowa tu o coraz powszechniejszej technologii led, dzięki której możemy uzyskać znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej bez utraty jakości światła, a nawet polepszając ją. Żarówka wykorzystująca zjawisko elektroluminescencji przetwarza bowiem praktycznie całą pobieraną energię na światło i nie traci jej na wytwarzanie ciepła, co ma miejsce przy mniej zaawansowanych technologiach. Tradycyjna żarówka oparta o rozwiązania zaproponowane przez już Edisona, aby świecić musi się najpierw rozgrzać i dopiero rozżarzenie się wolframowego (czy też wykonanego z innych materiałów) żarnika daje światło. I chociaż podobne rozwiązania sprawdzały się przez wiele lat to jednak przy obecnej technologii nie warto już tracić energii elektrycznej także i na ogrzewanie żarówki.

Energooszczędne żarówki LED

Warto wiedzieć, że źródła światła oparte na diodach led mogą zapewnić oszczędności sięgające nawet osiemdziesiąt procent energii. Jest to wartość na tyle znacząca, że chyba każdy zdrowo myślący człowiek zgodzi się, iż nie korzystanie z dobrodziejstw led jest całkowicie nieuzasadnione. Do korzystania z diod led powinny nas przekonać nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również, wynikające ze zmniejszenia zużycia energii, zalety dla ekologii.
Wybierając więc źródło światła powinniśmy się więc zastanawiać wyłącznie nad rodzajem gwintu a nie nad tym jaka żarówka będzie odpowiednia. Przewaga jaką daje technologia elektroluminescencji jest na tyle duża, że bardzo szybko zrównoważy koszty jakie poniesiemy na wymianę tradycyjnych żarówek na diody led.
Przy okazji trzeba tu zaznaczyć, że żarówki ledowe są odpowiednie właściwie do każdego rodzaju instalacji elektrycznej i ich montaż nie różni się niczym od instalacji tradycyjnych rozwiązań, do których przyzwyczailiśmy się już przez lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here