Jaką szklarnię do ogrodu wybrać?

Tunele szklarniowe mają za zadanie zabezpieczać uprawy roślin przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Tym samym mają zagwarantować lepsze uprawy oraz zwiększoną ilość zbiorów. Szklarnie foliowe świetnie sprawdzą się w przypadku chęci uporządkowania upraw, a także zabezpieczą przed ptakami oraz innymi szkodnikami wyjadającymi owoce i nasiona. Istnieją różne rodzaje tuneli ogrodowych. Może to być gotowa konstrukcja lub też szklarnia przenośna przeznaczona do samodzielnego złożenia.

Wielkość i materiał konstrukcyjny szklarni
Tunele szklarniowe powinny być dostosowane przede wszystkim do wielkości uprawy. Warto pamiętać, że zbyt małe szklarnie foliowe mogą okazać się niewystarczające dla wszystkich gatunków roślin, które chcemy zasadzić. Natomiast zbyt duże tunele będą zbyt energochłonne, a również i nieatrakcyjne estetycznie.

Szklarnia wyłącznie jako obiekt użytkowy czy jako obiekt reprezentacyjny?
Szklarnie foliowe najczęściej wykorzystywane są jako obiekt użytkowy, przeznaczony wyłącznie do uprawy roślin. Jeżeli tunele szklarniowe umiejscowione są w niedostępnym, z pozoru niewidocznym zakątku ogrodu, można zdecydować się na mniej reprezentatywne obiekty.
W przypadku jednak gdy chcemy, aby stanowiły one obiekt reprezentacyjny, widoczny z okien domu, balkonu lub tarasu, dobrym rozwiązaniem może być szklarnia przenośna utrzymana w określonym stylu lub kolorze (np. czarne aluminiowe profile).
Niektórzy decydują się na samodzielne wykonanie szklarni z różnych elementów, np. starych okien czy różnej wielkości kawałków szyb. W takim przypadku raczej nie można powiedzieć o cieplarni o estetycznym designu. Najlepiej zdecydować się na szklarnie foliowe z panelami konstrukcyjnymi o jednakowej wielkości, wytrzymałym stelażem, stabilnymi drzwiami oraz uchylnymi okiennicami. Takie modele będą się świetnie prezentować w ogrodzie, pełniąc funkcję zarówno użytkową, jak i reprezentacyjną.

Najlepsze miejsce na szklarnię

Najlepsze miejsce na szklarnię
Promieniowanie słoneczne przenika przez transparentny materiał, docierając do wnętrza szklarni. Nie może się jednak wydostać na zewnątrz tunelu, tym samym przyczyniając się do podwyższonej temperatury wewnątrz. Z tego też względu, aby szklarnie foliowe były skuteczne, konieczne jest ustawienie ich w najbardziej nasłonecznionym miejscu ogrodu. W zależności od wybranego modelu mają one różne stopnie przepuszczalności promieni (np. najmniej przepuszczalne jest szkło).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here