Jak zrobić wulkan

Scena, którą kojarzymy przeważnie z amerykańskich filmów o edukacji, czyli dzieci przynoszące do szkoły działające i zjawiskowe wulkany, pieczołowicie przygotowywane w domu. Czasami były one elementem pracy domowej, czasami wyjątkowym elementem spotkań kół naukowych.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak zrobić wulkan tego typu. My poznaliśmy receptę na udany wulkan. Możesz go zrobić samodzielnie w domu!

Jak zrobić wulkan – proste doświadczenie chemiczne dla dzieci (i nie tylko!)

Przepis na wulkan nie jest skomplikowany. Wulkan jest bowiem reakcją sody oczyszczonej i octu.

Jak zrobić wulkanNa środku talerza należy ustawić szklankę i przymocować ją do niego za pomocą taśmy klejącej. W tym momencie należy przygotowaną wcześniej folią aluminiową pokryć cały talerz, a także szklankę. Muszą być szczelnie pokryte, dlatego należy skupić się na dokładnym owinięciu folią. Należy wyciąć w folii dziurę na środku i przymocować jej brzegi do brzegów szklanki.  „Wulkan” powinien zostać ustawiony na tacy, aby „lawa” nie rozlała się po całej sali czy kuchni. Jest to niezwykle istotne. Do szklanki, która ma stanowić wulkan, należy wlać dwie łyżki wody oraz wsypać łyżkę stołową sody oczyszczonej. Należy także mieszać ją aż do pełnego rozpuszczenia. Do osobnego kubeczka należy wlać dwie łyżki octu – wystarczy najzwyklejszy ocet kuchenny. Jednym i pewnym ruchem należy wlać ocet z kubeczka do szklanki, która jest prowizorycznym wulkanem. W tym momencie nastąpi „wybuch”.

Dlaczego warto wykonać to zadanie z maluchem?

Dzieci są ciekawe świata i lubią obserwować zjawiska chemiczne – praktyczne zadania docierają do nich szybciej i trafniej niż wielogodzinne tłumaczenie. Pokazując dzieciom, zarówno jako rodzić jak i jako nauczyciel, tego typu zadania można zaszczepić w nich chęć do eksperymentowania w przyszłości oraz bakcyla do nauki. Można także spędzić wspólnie czas w sposób pożyteczny, ciekawy i zupełnie inny niż do tej pory, co wpływa pozytywnie na budowanie relacji z pociechą czy uczniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here