Jak przycinać tuje?

Tuje stały się jednym z najczęściej sadzonych drzewek w naszych ogrodach. Ludzie chcąc odgrodzić się od sąsiadów obsadzają nimi całą długość swoich działek, gdyż stanowią one bardzo solidny żywopłot. Pięknie wyglądają nawet zimą. Swą zielenią nadają uroku nawet ponurym ogrodom. Oprócz tego są rodzajem drzewek, dość odpornym na warunki atmosferyczne. Wystarczy podlewać tuje i będzie im dobrze w naszym ogrodzie. Oczywiście tujom można nadawać różne kształty. Podcinanie tych drzewek powoduje, że stają się one gęstsze i jeszcze bardziej puszyste.

Tu pada pytanie, jak przycinać tuje?

Wszystko tak naprawdę zależy, jaki efekt chcemy uzyskać. Cięcie czubków spowoduje, że staną się one szersze i gęstsze u dołu. Kiedy chcemy uzyskać efekt żywopłotu to jak najbardziej tniemy je z czubka. Kiedy jednak chcemy mieć efekt pojedynczych, wysokich drzewek, tniemy je w naturalny stożek i tak też one rosną. Podcinanie gałązek po bokach spowoduje, że pójdą one bardziej w górę. Jeśli ktoś jest zwolennikiem bonsai, może tuje ciąć właśnie na ich kształt, wycinając poszczególne gałązki. Można nadać im kształt spirali, czy też inny. Wiele osób też decyduje się na podcinanie ich od dołu, tak by było widać pień, na którym rosną, a na górze nadać im piękny, okrągły kształt drzewa.

Są też zwolennicy kul ogrodowych i z tego drzewka, też możemy ten efekt osiągnąć, co roku formując ją w coraz większą kulę.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy mieć ogród i co nam w głowie siedzi. W tym wypadku każda inwencja twórcza będzie dozwolona, gdyż te drzewa są bardzo podatne na cięcia i można zrobić z nich praktycznie wszystko.

Pamiętajcie jednak, że najlepszy efekt jednak jest po latach, kiedy to już nasze drzewka oswoją się z nowym kształtem i ładnie nam się zagęszczą.

Wtedy będziemy na pewno zadowoleni z efektów, wcześniejszych cięć naszych drzewek. W pierwszym roku po podcięciu możemy wręcz być bardzo negatywnie nastawieni do tego, jaki mamy efekt, ale niewykonanie drzewka od razu jak wam się nie podoba, za rok będzie ładniejsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here