oko

Zespół suchego oka bardzo często występuje przez niewystarczające nawilżenie powierzchni oka. Zbyt mała ilość wydzieliny łzowej oraz narażenie na czynniki przyspieszające powierzchnię oka przyczyniają się do jego podrażnienia i zaczerwienienia, a także pieczenie. W celu zredukowania takich dolegliwości powinniśmy stosować nawilżające krople do oczu, a co więcej koniecznie unikać czynników przyspieszających oczy. Czym dokładnie jest zespół suchego oka? Jakie są jego przyczyny i objawy? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-suchego-oka-jak-lagodzic-uciazliwe-dolegliwosci/ 

Zespół suchego oka – czym jest? 

Zespół suchego oka jest schorzeniem polegającym na niedostatecznym wydzielaniem łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Łzy produkowane są przez gruczoły łzowe oraz zawierają substancje czynne tak jak chlorek sodu, mocznik, kwas askorbinowy, białka i elektrolity. Film łzowy składa się z trzech warstw. Oleistej warstwy zewnętrznej, wodnistej środkowej i wewnętrznej warstwy śluzu. Ta pierwsza utrzymuję z przed zbyt szybkim wyschnięciem oraz sprawia, że powierzchnia oka jest gładka. Środkowa utrzymuje oczy mokre i odżywia tkankę oka, a ostatnia pomaga budowę i przykleić się do powierzchni oczu. Kiedy dochodzi do zaburzeń w składzie poszczególnej warstwy filmu łzowego, łzy zbyt szybko wyparowują lub nie są równomiernie rozprowadzane na powierzchni gałki ocznej. To przyczynia się do powstawania zespołu suchego oka. 

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania zespołu suchego oka? 

Zespół suchego oka może rozwinąć się dosłownie u każdego. Wystarczy narażenie na niekorzystne czynniki środowiskowe lub wystąpienie niektórych schorzeń oczu, a zespół suchego oka dotknie również nas. Istnieją jednak najważniejsze czynniki ryzyka. 

Są to: 

  • wiek – większość osób powyżej 65 roku życia doświadcza zespołu suchego oka
  • płeć – kobiety są bardziej narażone na rozwój takiego schorzenia
  • niektóre leki
  • niektóre choroby
  • warunki środowiskowe
  • inne czynniki – długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych lub operacja oczu 

Jakie są objawy zespołu suchego oka? 

Osoby z zespołem suchego oka mogą odczuwać podrażnienie, zaczerwienienie oraz pieczenie oczu. Pojawia się też dokuczliwe uczucie piasku pod powiekami. Objawy obejmują również niewyraźne, i zamglone widzenie, zmęczenie i ból oczu, przekrwione oczy oraz swędzenie powiek. Objawy te nasilają się kiedy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, na wietrze i słońcu, podczas narażenia się na smog i kiedy korzystamy z urządzeń takich jak laptop, telefon czy komputer. 

Jak łagodzić objawy zespołu suchego oka? 

Żeby załagodzić objawy zespołu suchego oka dobrze jest stosować zabiegi na suche oczy, które mają na celu przywrócenie lub utrzymanie normalnej ilości Facebooku. Wszystko to w celu zminimalizowania suchości i związanym z tym dyskomfortu oraz Utrzymania zdrowia oczu. Suchość oczu może być chorobą przewlekłą, ale lekarz może przepisać leczenie, żeby zachować zdrowie oczu i komfort widzenia. 

Podstawowe podejście lecznicze obejmuje stosowanie kropli nawilżających do oczu. Lekkie przypadki mogą być łagodzone poprzez nawilżające krople do oczu. Mogą być one stosowane tak często, jak jest to konieczne, żeby uzupełnić naturalną produkcję łez. Zalecane są krople niezawierające konserwantów, ponieważ zawierają one mniej dodatków, który mogą dodatkowo podrażnić nasze oczy. 

Zobacz też: http://hanja.pl/dieta-przy-zespole-jelita-drazliwego-jakich-dan-unikac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here