Czym zajmuje się radca prawny

Przyczyną spotkania z prawnikiem bardzo często są sytuacje nacechowane negatywnie. Dlatego ludzie odraczają swoje problemy, próbują rozwiązać je bez fachowej porady. Często przynosi to negatywny skutek. Obawa dotyczy nie tylko poważnych spraw, ale również zwykłej porady prawnej. Główną kompetencją radcy prawnego jest udzielanie porad i sugestii prawnych.

Czym zajmuje się radca?

Radca prawny ma nie tylko ukończone studia magisterskie w zakresie prawa, ale musiał odbyć aplikację, która trwa 3 lata. Jego podstawowym zadaniem jest świadczenie usług doradczych, stąd też nazwa tego zawodu. Poza poradami prawnymi, radca prawny sporządza różnego rodzaju pisma, może być reprezentantem klientów przed sądami czy organami administracji publicznej, czy nawet opiniować umowy dla podmiotów gospodarczych. W zależności od specyfiki sprawy, którą zajmuje się radca może wykonywać również inne zadania. Od roku 2015 może być również reprezentantem klienta w czasie procesów karnych i karnoskarbowych. Zadania te wykonuje radca prowadząc własną kancelarię lub też będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest to jedna z ważniejszych różnić pomiędzy radcą, a adwokatem, który nie może pozostawać w stosunku pracy.

Jak znaleźć dobrego radcę?

Zazwyczaj najszybszą drogą do znalezienia specjalisty w każdej dziedzinie jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Nie jest to jednak metoda perfekcyjna. W wielu wypadkach otrzymuje się jedynie gołe wyniki bez możliwości poznania opinii na temat pracy konkretnego prawnika. Po obejrzeniu stron internetowych kilku kancelarii należących do radów prawnych okazać się może, że ich wygląd oraz treść są bardzo podobne. Warto jednak zagłębić się w to, jakie są konkretne specjalności prawnika. O tym zazwyczaj informuje konkretny radca prawny – jeden lepiej czuje się z w sprawach rozwodowych, inny w analizie umów dla podmiotów gospodarczych.

Czy porady radcy prawnego są drogie?

W wielu sytuacjach wypłata radcy prawnego zależy od kwoty umowy, możliwego odszkodowania i innych czynników związanych ze sprawą. Jeśli nie ma się środków na zatrudnienie specjalisty, w większości urzędów prowadzone są konsultacje, w czasie których radcowie udzielają nieodpłatnych porad prawnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here