AZS

Pewnie już nieraz zdarzyło nam się, że natknęliśmy się na takie schorzenie jak atopowe zapalenie skóry AZS. Nie jest to na pewno nic przyjemnego. Jest to bowiem nazwa schorzenia dermatologicznego, na które ostatnio naprawdę często się natykamy. I ma ono podłoże genetyczne, więc sami nie mamy na nie za bardzo wpływu.

Przede wszystkim właśnie w czasie tej choroby dostrzega się u chorych zmiany wypryskowe, swą, a często nawet lichenizację zmian. Niestety, ale wiąże się z okresami zaostrzeń oraz remisji, a do tego może samoistnie występować. Bierze się stąd, że w organizmie dostrzegana jest nagle zwiększona aktywność limfocytów T i komórek, które posiadają receptor dla przeciwciał klasy IgE. Poza tym na pewno warto zauważyć, że jest parę innych czynników, które mogą przyczynić się do występowania AZS. Chodzi oczywiście o alergeny wziewne czy pokarmowe, do tego niektóre rodzaje bakterii, grzybów czy alergeny kontaktowe.

Na samej stronie wrosinski.pl możemy całkiem sporo poczytać na ten temat i dowiedzieć się wiele o tym, jak ta choroba wygląda, jakie cechy posiada oraz jak wygląda też leczenie atopowego zapalenia skóry AZS i czy można z nią w dzisiejszych czasach sobie poradzić bez najmniejszego problemu.

Poza tym zastanawiamy się pewnie, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy obawiamy się AZS u siebie czy u swoich bliskich.

Przede wszystkim trzeba zwracać szczególną uwagę na swoją skórę i wszelkie zmiany na niej, a głównie zmiany wypryskowe. Możemy wtedy dostrzec u siebie występowanie grudek wysiękowych lub pęcherzyków, których na pewno tutaj nie powinno być. Możemy mieć też wrażenie, że patrzymy na naszą skórę jakby przez szkło powiększające. Częstym objawem, który jest naprawdę łatwy do zauważenia, jest zaczerwienienie na skórze oraz to, że ta pęka lub staje się pogrubiała. Ponadto odnosi się wrażenie, że wygląda jak skóra starca. Warto też zwracać uwagę na towarzyszący temu swąd oraz suchość. Takie zmiany są najczęściej zauważane na zgięciach łokci czy kolan, ale także w okolicach twarzy i szyi. Można też zauważyć u siebie większą podatność włosów na przesuszenia czy łamliwość. Same paznokcie staną się jakby polakierowane, a brwi przerzedzone.

A kiedy możemy się zacząć tego obawiać? W sumie to nawet już w okresie niemowlęcym. Atopowe zapalenie skóry czasami odpuszcza, ale też często powraca i jej przebieg jest dosyć przewlekły. Warto tutaj wyróżnić trzy fazy. Pierwsza trwa do drugiego roku życia dziecka. Kolejna utrzymuje się aż do dwunastego, a ostatnia jest nazywaną fazą młodzieńczą oraz osób dorosłych.

Pewnie interesuje nas też to, jak w ogóle zabrać się za leczenie takiej choroby. Na początek warto zwrócić uwagę na to, czy został zlokalizowany czynnik, który wpływa na reakcję alergiczną. Jeśli tak, to trzeba zacząć od wyeliminowania go. Często też są używane różne leki, które mają pomóc danemu pacjentowi. Z pewnością taką osobę czeka sporo pracy nad powrotem do zdrowia, ale nie jest to niemożliwe. Pod warunkiem, że się do tego przyłoży z lekarzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here