Co trzeba wiedzieć o dokumencie wydania zewnętrznego

Wielu przedsiębiorców jest zobowiązanych prowadzić gospodarkę magazynową. W takiej sytuacji konieczne jest wystawianie WZ, czyli dokumentu wydania zewnętrznego, który jest podstawą do wystawienia faktury VAT. Jakie znaczenie ma WZ i jak powinna zostać poprawnie wystawiona, by księgowość nie powielała błędów WZ?

Wydanie zewnętrzne – co to jest?

Wydanie zewnętrzne, często w skrócie nazywane WZ, jest dokumentem, który musi być wystawiany, gdy przedsiębiorca prowadzi gospodarkę magazynową. Jest to dokument, który powstaje zawsze, gdy towar opuszcza magazyn. Jest on podstawą do wystawienia faktury VAT, która zostaje wprowadzona do księgi przychodów i rozchodów. To na podstawie faktur księgowość rozlicza podatek dochodowy oraz podatek VAT, który musi uiścić przedsiębiorca.

Trzeba pamiętać, że wydanie zewnętrzne nie jest dokumentem księgowym. Jest on wyłącznie podstawą do wystawienia takiego dokumentu. Bardzo ważne jest prawidłowe wypisanie WZ, gdyż błędy, które powstaną w dokumencie wydania zewnętrznego, zostaną powielone w fakturze i wpłyną na poprawność rozliczenia.

Wydanie zewnętrzne – niezbędne elementy

Wydanie zewnętrzne powinno w dokładny sposób opisywać towar, który opuścił magazyn. Rodzaj towaru, jego ilość oraz waga. Konieczne jest podanie wagi netto, jak i wagi towaru w opakowaniu. Ważna jest również cena towaru.

Wielu przedsiębiorców na WZ umieszcza również informacje o atestach lub certyfikatach, które posiada dany towar.

Wypełniając wydanie zewnętrzne, należy pamiętać o umieszczeniu daty wystawienia dokumentu oraz daty wydania towaru. Konieczny jest również numer WZ, który zostaje ustalony w oparciu o program magazynowy, którym posługuje się przedsiębiorstwo.

Wydanie zewnętrzne powinno być podpisane przez osobę wydająca towar oraz przyjmującą towar. Część firm na WZ umieszcza również adnotację, że kurier nie ma zastrzeżeń do sposobu zapakowania, załadunku oraz wagi towaru.

Trzeba pamiętać, że wydanie zewnętrzne jest dokumentem, który stanowi podstawę do sporządzenia faktury VAT. Wszystkie błędy, które pojawią się w dokumencie wydania zewnętrznego zostaną powielone w później sporządzanej fakturze, która jest dokumentem wprowadzanym do książki przychodów i rozchodów. Tylko dokument bezbłędnie sporządzony może stać się podstawą rozliczeń księgowych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here